Nejprve uveďme, jaká jsou hlavní omezení nástroje OEE ve srovnání s OEM? Např. není možné ukládat parametry do speciální trendové databáze, definovat výstrahy (alerts), zobrazovat grafické pohledy. Na druhé straně OEE je součástí většiny serverových licencí verze OE 10.2B a výše.
OpenEdge Explorer (OEE) je webová aplikace, která pracuje na databázovém serveru v kontextu spuštěného Admin Serveru. Spuštění Admin Serveru můžeme na serveru zkontrolovat příkazem
proadsv -query.
Pokud není Admin Server spuštěn, můžeme jej spustit příkazem
proadsv -start.
OEE pak spustíme na serveru příkazem
fathom -start,
případně jeho spuštění zkontrolovat příkazem
fathom -query.
Ve Windows můžeme OEE otevřít z Hlavní nabídky volbou OpenEdge Explorer. Lépe je ovšem we webovém prohlížeči zadat URL localhost:9090 (obecně server-name:9090), kde server-name je název nebo IP adresa serveru, na kterém je nástroj spuštěn.
Při prvním spuštění nás OEE požádá o změnu hesla. Pokud bychom měli úplný produkt OEM, museli bychom dále definovat poštovní server (výstrahy, oznámení o překročení hodnoty), databázi pro ukládání trendových dat atd. V OEE, po změně hesla, dostaneme okamžitě pohled podobný tomuto obrázku.
V tomto článku si stručně ukážeme, jak se v OEE pracuje s OpenEdge databázemi. Existující OpenEdge databázi nejprve musíme do OEE migrovat. Pro migraci databáze definujeme nový prvek volbou z horní lišty Zdroje -> New-> Database. Pro migraci musí být databázový serverr server spuštěn s číslem nebo názvem portu, OEE se k databázi nepřipojuje jako "lokální klient".
Vyplněním správných údajů a volbou tlačítka Submit zaregistrujeme databázi v OEE. Nyní si ukážeme některé možnosti administrace databáze. Hlavní obrazovku administrace spustíme volbou Database Adminstration -> Go to Database Administration z nástrojové lišty a následnou volbou databáze. Odsud můžeme spravovat takové vlastnosti databáze jako např. Data Security,Table Partitioning, Change Data Capture, Multi-tenancy. Většina funkcí je wbovou verzí funkcí známých ze standardního grafického nebo znakového nástroje Database Administration.
Některé funkce si nyní ukážeme. Začneme s Data Security, režim zvolíme odkazem Edit data security.
Podobně můžeme spravovat nájemce (tenants)
nebo exportovat obsah databáze do textových souborů (pokud je spuštěn databázový server).
Volbou Resources -> Go to Resources a požadované databáze můžeme s databází provádět základní operace jako např. spuštění nebo ukončení databázového serveru.
Vidíme, že většina voleb je pro OEE nekativní, jsou součástí nástroje OEM. Níže v sekci Operationa Views můžeme sledovat některé provozní indikátory databázového serveru. Volbou např. Performance Summary si můžeme zobrazit stejné údaje, jaké dostaneme při použití standardního nástroje příkazového řádku promon.
To by bylo pro tento článek vše, jen na závěr ještě zdůrazněme, že ve verzi 12 není u aplikačních serverů v OEE ani OEM implementována podpora obsluhy webových služeb SOAP, viz obrázek.
Závěrem, OpenEdge Explorer užitečným nástrojem pro správce databází. Výrazně usnadňuje práci administrátora při konfiguraci nových funkcí, jako je dělení tabulek, více nájemců (tenants) a pro monitorování vzdálených zdrojů.
Autoři: Michal Džmuráň volně dle Piotr Tucholski, Wiesław Kurzątkowski (Novum)